Čeprav so bili v preteklosti napotki za preživetje, kot je "Nič nas ne sme presenetiti", bolj razširjeni, se lahko danes zgodi, da so ti nasveti pozabljeni ali prezrti. Vendar pa obstajajo številni viri informacij, med drugim imamo tudi tečaje preživetja v naravi, ki spodbujajo pripravljenost na izredne razmere, vključno s smernicami za ravnanje ob izpadu elektrike. Nekateri ljudje aktivno iščejo te informacije in se učijo potrebnih veščin, medtem, ko drugi morda še vedno podcenjujejo resnost situacij, kot so izpadi električne energije.
Kljub temu obstaja pozitiven premik v ozaveščenosti, saj se javnost in organizacije kot je naša šola preživetja Laris, vse bolj zavedajo pomena pripravljenosti na izredne razmere. S tem se tudi spodbuja širjenje znanja o preživetju v takšnih okoliščinah, kar lahko pomaga ljudem, da se bolje pripravijo in obvladajo morebitne težave.
Ohranimo osnovne funkcije: Izpad električne energije lahko vpliva na osnovne funkcije, kot so ogrevanje, osvetlitev, hrana in komunikacija. S primerno pripravo lahko ohranimo te funkcije in zmanjšamo vpliv izpada.
Poskrbimo za varnost: V izrednih razmerah, kot je izpad elektrike, je varnost vedno na prvem mestu. Pripravljenost nam omogoča, da smo bolje pripravljeni na morebitne nevarnosti, kot so poškodbe zaradi nepravilne uporabe alternativnih virov energije ali nesreče zaradi pomanjkanja osvetlitve.
Samozadostnost: S pravilno pripravo lahko postanemo bolj samozadostni v primeru izpada električne energije. Znanje o alternativnih virih energije, kot so generatorji, sončne celice ali prenosne baterije, nam omogoča, da ostanemo funkcionalni tudi brez oskrbe z električno energijo.
Ekonomska stabilnost: Izpad električne energije lahko povzroči tudi gospodarske posledice, zlasti če vpliva na poslovne dejavnosti. Na primer: V primeru električnega mrka bankomati ne delujejo, elektronsko bančno poslovanje tudi ne. Pripravljenost na takšne dogodke lahko zmanjša izgube in omili vpliv na ekonomijo. Vseeno imejte nekaj gotovine na strani.
Med žledolomom na Blokah, smo se soočili z izpadom električne energije kar za 3 tedne. Pripravljenost in znanje o tem, kako ravnati v takšnih razmerah, sta bila ključnega pomena za preživetje in udobje v teh težkih časih.
Naredite načrt: Pripravite načrt za ravnanje v primeru izpada električne energije. To vključuje, kako ravnati z osnovnimi potrebami, kot so osvetlitev, ogrevanje, hlajenje, hrana in voda, ter kako ohraniti komunikacijo in varnost.
Opremite se z osnovnimi potrebščinami: Imejte na zalogi osnovne potrebščine, kot so sveče, baterijske svetilke, baterije, vžigalice, ročne svetilke, prenosne radio sprejemnike, termo odeje in prvo pomoč.
Zagotovite alternativne vire energije: Razmislite o alternativnih virih energije, kot so generatorji, sončne celice, prenosne baterije ali plinski gorilniki. Ti viri energije vam lahko pomagajo ohraniti osnovne funkcije vašega gospodinjstva tudi v primeru izpada elektrike.
Poskrbite za hrano in vodo: Imejte na zalogi konzervirano hrano, vodo in druge živilske izdelke, ki ne potrebujejo hlajenja ali kuhanja. Prav tako lahko razmislite o možnostih za shranjevanje in pripravo hrane brez električne energije, s pomočjo raznih plinskih gorilnikov ali še bolje (če je seveda to možno) imeti štedilnik na drva.
Ohranite komunikacijo: Poskrbite, da imate na voljo pripomočke, kot so prenosni radio sprejemniki, mobilni telefoni z dodatnimi (rezervnimi) baterijami ali polnilnik na baterije. Prav tako se dogovorite o načinu komunikacije s svojimi bližnjimi v primeru izpada elektrike.
Redno vzdržujte opremo: Preverite in redno vzdržujte vašo opremo za izredne razmere, kot so generatorji, svetilke in radio sprejemniki, da bodo vedno pripravljeni na uporabo v primeru potrebe.
Sveče in vžigalice: Sveče so lahko klasičen način osvetlitve v primeru izpada elektrike. Poskrbite, da imate dovolj sveč in vžigalic.
Baterijske svetilke ali dinamo svetilke: Baterijske in dinamo svetilke so bolj varne in trajnejše od sveč ter omogočajo prenosno osvetlitev.
Baterije: Zagotovite, da imate na zalogi različne vrste baterij, ki jih potrebujejo vaše svetilke in druge naprave.
Prenosni radio sprejemnik: Prenosni radio vam omogoča, da ostanete obveščeni o aktualnih dogodkih, tudi v primeru izpada elektrike.
Generator: Če je mogoče, razmislite o nakupu generatorja, ki lahko zagotovi električno energijo za osnovne potrebe vašega gospodinjstva.
Prenosne baterije: Prenosne baterije ali polnilne baterijske banke so lahko koristne za polnjenje mobilnih naprav, kot so pametni telefoni, v primeru izpada elektrike.
Plinski gorilnik ali kamp štedilnik: Za pripravo hrane lahko uporabite plinski gorilnik ali kamperski štedilnik, ki delujejo neodvisno od električne energije.
Termo odeje ali spalne vreče: Termo odeje so lahko koristne za ohranjanje telesne toplote v primeru izpada ogrevanja. enako je s spalnimi vrečami.
Konzervirana hrana: Imejte na zalogi konzervirano hrano, ki ne potrebuje hlajenja ali kuhanja, in je primerna za uživanje brez električne energije.
Voda: Poskrbite, da imate vedno na zalogi zadostno količino pitne vode za vsaj nekaj dni. Vsaj 3 litre vode / osebo / dan.
Absolutno, samooskrba z električno energijo s pomočjo solarnih kompletov je seveda odličen način za zagotovitev osnovne električne energije v primeru izpada ali omejene dostopnosti omrežne elektrike. Te sisteme uporabljam tudi sam. Ko so sosedje v temi, mi razsveljujemo prostore brez težav, polnimo telefone in podobno. Solarni komplet lahko vključuje sončne panele, akumulatorje za shranjevanje energije in inverterje za pretvorbo energije iz enosmerne v izmenično.
Poleg tega so manjši prenosni solarni komplet za pohodnike in LED svetila na baterije tudi odlična izbira za pripravo na izpad elektrike. Ti sistemi so lahki, prenosni in enostavni za uporabo, kar omogoča osnovno razsvetljavo in napajanje elektronskih naprav tudi na poti ali v primeru izrednih razmer.
Priporočam kombinacijo večjega solarnega kompleta za domačo uporabo z manjšimi prenosnimi solarnimi sistemi za pohodnike ali izlete. Na ta način boste imeli večjo zmogljivost in avtonomijo doma, medtem ko bodo prenosni sistemi uporabni tudi za boljšo mobilnost v primeru izpada elektrike.
Poleg tega je pametno, da imate v gospodinjstvu tudi raznolike alternative za osvetlitev, kot so LED svetilke na baterije, ki so energetsko učinkovite in dolgotrajne. To vam zagotavlja, da imate na voljo osnovno razsvetljavo, tudi če vaši drugi viri energije odpovejo.